Tworzywo sztuczne to materiał wykonany z organicznych lub syntetycznych związków chemicznych. Zaletą tego materiału jest łatwość formowania, a jego zastosowanie jest szeroko rozpowszechnione w naszym przemyśle. Jednak większość tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.
Klasyfikacja tworzyw sztucznych
- Tworzywa termoplastyczne. Możemy tu zaliczyć torby, pojemniki, kontenery, butelki na napoje, ochraniacze opakowań, izolatory elektryczne.
- Tworzywa termoutwardzalne. Ten rodzaj plastiku można znaleźć w łodziach, basenach, przełącznikach, sprzęcie sportowym.
- Elastomery. Najczęściej spotykane są w oponach, wężach, nakolannikach, gumie piankowej, protezach, sondach i rurkach do użytku medycznego.
Ile tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi?
Każdego dnia ludzie wytwarzają na świecie milion ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego tylko 10% podlega recyklingowi, 60% trafia na wysypiska, a co najbardziej niepokojące, 30% trafia na niekontrolowane wysypiska. 85% odpadów na naszych plażach składa się z tworzyw sztucznych.
Prawodawstwo europejskie
Pierwsza europejska strategia w zakresie tworzyw sztucznych, przyjęta w styczniu 2018 r., chroni środowisko przed zanieczyszczeniem plastikiem, jednocześnie zachęcając do wzrostu i innowacji, przekształcając przeszkodę w pozytywny program dla przyszłości Europy. Przedsiębiorstwa muszą mieć swój udział w przekształcaniu sposobu, w jaki produkty są projektowane, produkowane, wykorzystywane i poddawane recyklingowi w UE. Do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE będą musiały nadawać się do recyklingu, dzięki czemu zmniejszy się zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a celowe stosowanie mikroplastiku zostanie ograniczone.
Czym są mikroplastiki?
Mikroplastik to bardzo małe cząsteczki plastiku, o wielkości od jednego milimetra do jednego mikrometra, które zanieczyszczają środowisko w łańcuchu, zaczynając od ekosystemu morskiego, a kończąc w naszym organizmie poprzez spożywane owoce morza. Są one powszechne w produktach kosmetycznych, środkach do mycia twarzy, żelach do kąpieli i peelingach do ciała. Według ONZ, do 2050 roku w oceanach będzie więcej ton plastiku niż ryb.
Wskazówki dotyczące zmniejszenia ilości mikroplastiku
- Kupuj hurtowo. Są już supermarkety, które wyznają tę filozofię, ale nie musisz zmieniać sklepu, wystarczy, że wybierzesz opcję bez opakowań.
- Zabierz ze sobą torbę na zakupy lub wózek. Jeśli planujesz je kupić w najbliższym czasie, upewnij się, że w ich składzie nie ma plastiku w żadnej postaci.
- Używaj szklanych słoików w swojej spiżarni. Ryż, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce i orzechy. Wszystko, co przechowujesz, lepiej zachowa swoje właściwości organoleptyczne w szklanych pojemnikach. Kiedy jedzenie jest już gotowe, możesz umyć słoik i użyć go ponownie, szkło ma praktycznie nieograniczony okres przydatności.
- Prawidłowo przetwarzaj odpady. Pamiętaj, aby segregować wszystkie odpady, które wytwarzasz w domu i wynosić każdy produkt do odpowiedniego pojemnika. Wszystkie plastiki do żółtego pojemnika.
- Mądrze wybieraj produkty w swoim koszyku. Możesz na przykład zastąpić żel pod prysznic zwykłym mydłem.