Dietetyka to obecnie bardzo często wybierany kierunek studiów. Wciąż zyskuje on na swojej popularności, nie bez powodu. Obecne badania pokazują ogromną potrzebę zwiększania świadomości zdrowego i zbilansowanego odżywiania w celu zachowania zdrowia i prawidłowej kondycji fizycznej, a także leczenia wielu chorób. Nie dotyczy to jedynie otyłości, która jest ściśle związana z czasami, w których żyjemy, ale również wielu innych obszarów zarówno chorób jak i dziedzin, w których prawidłowa dieta jest bezwzględnie potrzebna. Osoby decydujące się studiować ten kierunek mają możliwość poznać kompleksowo wszystkie zagadnienia dotyczące tej obszernej nauki zajmującej się żywnością oraz żywieniem człowieka.
Dietetyka to dziedzina, w której jedyną solidną bazą jest szczegółowa wiedza na temat zdrowia człowieka oraz zależności pomiędzy odżywianiem a zdrowiem i stylem życia. Na studiach o kierunku dietetyka zyskujesz wiedzę z wielu dziedzin, takich jak: medycyna, psychologia czy biologia.
Ten kierunek studiów otwiera przed absolwentami wiele możliwości podjęcia pracy w różnego rodzaju ośrodkach, klubach fitness, a także możliwość prowadzenia własnej działalności z zakresu dietetyki i doradztwa. Dowiedz się więcej na temat kierunku dietetyka i wybierz swoją specjalizację.
Dla kogo studia na kierunku dietetyka?
Tutaj dowiesz się o cechach, które warto posiadać, wybierając ten wymagający kierunek studiów oraz o możliwościach, jakie daje, abyś mógł podjąć właściwą decyzję i przygotować się do wybranych studiów.
Niezwykle ważne jest, aby wybrany kierunek był Tobie bliski. Jeżeli interesujesz się kwestiami związanymi ze zdrowiem, a w szczególności zdrową żywnością, zdrowym trybem życia i pracą nad prawidłowymi nawykami żywieniowymi to już solidna podstawa do podjęcia studiów na kierunku dietetyka. Same zainteresowania jednak to nie wszystko, ponieważ dietetyka jest bezpośrednio związana z pracą z pacjentem. Musisz więc posiadać pewne cechy osobowości, które umożliwią Ci płynny kontakt z drugim człowiekiem. Osoba otwarta, umiejąca słuchać i rozumiejąca innych jest pożądanym dietetykiem. Umiejętność komunikacji, ale jednocześnie perswazji i dotarcia do pacjenta ze swoim przekazem wymaga zarówno chęci jak i doświadczenia, które uda się zdobyć podczas praktyk i rozwijać w przyszłej pracy z pacjentem. Istotna jest również systematyczność i metodyczne podejście, aby prowadzić regularną kontrolę i wspierać swoich pacjentów w ich problemach ze zdrowym stosunkiem do jedzenia.
Dietetyka
Wszystkie wskazane wymagania, jakie musi spełnić przyszły dietetyk, są jednak warte starań i pracy nad sobą, ponieważ praca dietetyka jest niezwykle ciekawa, wiążę się z codziennymi wyzwaniami, a widoczne rezultaty pracy są budujące i przynoszą ogromną satysfakcję.
Studiować dietetykę możesz na Collegium Balticum Akademii Nauk Stosowanych.
Tryb i rodzaj studiów na kierunku dietetyka
Studia pierwszego stopnia na kierunku dietetyka trwają trzy lata. Są to studia licencjackie. Uczelnia umożliwia swoim studentom dwa tryby uczęszczania na zajęcia: studia stacjonarne i studia niestacjonarne. Osoby, które nie mogą uczęszczać na zajęcia w trakcie tygodnia, mają możliwość skorzystania z trybu niestacjonarnego, który oferuje zajęcia w weekendy, włączając piątkowe popołudnia. Aby poszerzać wiedzę z konkretnych dziedzin, uczelnia przewidziała dwie specjalizacje:
- Dietetyka sportu – ta specjalizacja przyda się dietetykom, którzy wiążą swoją przyszłą pracę z doradztwem dla sportowców oraz osób, które rozpoczynają uprawiać sport. To specyficzna dziedzina wymagająca dodatkowej wiedzy i umiejętności, aby umożliwić sportowcom osiąganie optymalnych wyników przy zachowaniu zdrowej, zbilansowanej diety.
- Psychodietetyka – to dziedzina dietetyki badająca zależności pomiędzy dietą a zdrowiem oraz chorobami związanymi z zaburzeniami odżywiania. Niezwykle potrzebna specjalizacja, która potrzebna jest dla osób w każdym wieku oraz pomaga. Taka interdyscyplinarna specjalizacja otwiera wiele dróg zawodowych.
Czym zajmuje się dietetyk i gdzie może pracować?
Profesjonaliści z dziadziny dietetyki zwykle pracują z pacjentami w każdym wieku i różnymi potrzebami. Często to specjalizacja jest wskazówką, dzięki której możesz wybrać przyszłe miejsce pracy. Wśród wielu możliwości poznaj kilka z nich poniżej:
- Poradnia dietetyczna: będąc absolwentem dietetyki, możesz prowadzić własną działalność w formie poradni dietetycznej, w której będziesz zajmować się doradztwem w zakresie konkretnych spersonalizowanych diet dla poszczególnych pacjentów, przychodzących na konsultację. Pacjentami mogą być zarówno osoby, którym zależy na odzyskaniu formy i zrzuceniu kilogramów, jak i pacjenci z jakąś patologią lub chorobą wymagającą określonej diety.
- Doradztwo lub przygotowanie diet oraz menu dla siłowni, lub ośrodków sportowych, przygotowując diety dla konkretnych użytkowników, którzy chcą zmienić sposób odżywiania i poprawić swoją kondycję fizyczną. Podobne doradztwo można prowadzić również w gabinetach medycyny estetycznej, dzięki czemu pacjenci przy pomocy dobrej diety uzyskują pożądane widoczne efekty.
- Prowadzenie kursów z dietetyki: szkolenie osób online lub stacjonarnie, które są zainteresowane zmianą swoich nawyków żywieniowych. Obecnie przydadzą się do tego celu media społecznościowe oraz platformy, na których możesz prowadzić spotkania online i webinary z zakresu dietetyki i zdrowego odżywiania.
- Praca w ośrodkach, do których uczęszczają osoby z zaburzeniami odżywiania, takimi jak jadłowstręt psychiczny, bulimia czy kompulsywne objadanie się. W takich ośrodkach we współpracy z lekarzami, psychiatrami i psychologami będziesz mógł pomóc pacjentom swoją wiedzą i spersonalizowaną dietą.
Dlaczego warto studiować dietetykę?
Studia licencjackie z dietetyki nie tylko dadzą Ci możliwość pomagania innym, ale także wyposażą Cię w niezbędną wiedzę, dzięki której będziesz mógł zadbać o własne zdrowie. Wszystkim zależy na wysokiej jakości życia i dobrym samopoczuciu, dzięki studiom z dietetyki nauczysz się odpowiednio odżywiać, dostosujesz dietę do swojego stylu życia, wieku, wagi i innych potrzeb. Nieograniczone możliwości podjęcia ciekawej, pełnej wyzwań i przynoszącej satysfakcję pracy, a także możliwość prowadzenia własnej działalności to bezsprzeczne zalety studiów na kierunku dietetyka.