Europejska Koalicja na rzecz Zdrowia Publicznego zleciła badania, mające odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje nas rocznie leczenie chorób powodowanych przez smog? Odpowiedź zaskoczyła i to niemiło. Statystycznie, każda rodzina wydaje ponad tysiąc złotych rocznie!
Epidemia i inne bolączki
Wydawać by się mogło, że w ostatnim czasie temat smogu właściwie zniknął. Były ważniejsze sprawy, takie jak chociażby pandemia koronawirusa. Gdy ta nieco się uspokoiła, do głosu doszły lęki związane z wojną na Ukrainie. Co za tym idzie, cały nacisk zaczęto kłaść właśnie w tym kierunku. Jednak sprawa smogu wciąż jest aktualna, może nawet jeszcze bardziej niż przed laty.
Światowe rankingi pokazują, że kilka z naszych miast zajmuje pierwszą dziesiątkę najbardziej zanieczyszczonych miast świata. I wcale nie jest to powód do dumy. Gdy pierwsze miejsce zajmuje Dakka w Bangladeszu, to drugie już Warszawa, potem Wrocław i Kraków. Poznań zajął dwunaste miejsce. Chociaż miasta robią sporo w zakresie zwalczania smogu, to wciąż jest to za mało.
Jakie choroby od smogu?
Przede wszystkim to przewlekła obturacyjna choroba płuc. Leczenie jest ogromnie kosztowne i trwa właściwie przez całe życie pacjenta. Dodajmy do tego liczne alergie i częstsze infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Wzrost cen opału i energii elektrycznej oraz gazu może spowodować, że wszyscy ci którzy odeszli już od dymiących kominków, mogą do nich wrócić. Bo z ekonomią niestety nie wygra żadna ekologia.