Prawie każdy z nas doświadczył irytującego drgania powieki. Raz dolna, raz górna, sprawia że nie tylko tracimy pewność siebie, ale i czujemy ogromny dyskomfort. Jeżeli coś takiego pojawia się sporadycznie, nie ma problemu. Gdy mamy to często, warto się zainteresować tematem bliżej. Bo może oznaczać prawdziwe kłopoty, nie tylko natury nerwowej.
Dlaczego drga powieka?
W bajkach i w serialach komediowych to właśnie bohaterom najbardziej znerwicowanym zdarza się drganie powieki. I taka przerysowana postawa ma swoje przełożenie w rzeczywistości. Drganie powieki jest bowiem oznaką, że żyjemy w ogromnym stresie i przydałby nam się relaks. To również oznaka ogromnego zmęczenia organizmu.
Drgająca powieka może pojawiać się przez picie nadmiernej ilości kawy i herbaty. Zawarta w jej pierwszej kofeina i tej drugiej teina, pobudzają nas do działania. Jednak kiedy przesadzimy z ilością, mogą pojawić się problemy z sercem a także z drgającą powieką właśnie. Jeżeli jednak towarzyszą mu również inne symptomy, koniecznie udaj się do lekarza na konsultację. Bo to może oznaczać poważniejsze problemy.
Choroby związane z drganiem powieki
Te najbardziej popularne związane sa z chorobami oczu. Mogą to być więc zapalenie rogówki, zapalenie powiek, a także zapalenie naczyniówki. Pojawia się również erozja rogówki oraz zespół suchego oka i wrodzona jaskra. Drgająca powieka to również oznaka schorzeń neurologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, połowiczny kurcz twarzy i porażenie nerwu twarzowego. Zjawisko to świadczy też o różnego typu dystoniach a także zespole Toirette’a.
Gdy zauważysz, że drganie powieki utrzymuje się przez kilka dni a co gorsza, pojawia się opadanie powieki, koniecznie zgłoś się do lekarza. Twoją czujność powinno również zaalarmować ból oczu, łzawienie, zaczerwienienie lub też niedomykanie oka.